EDT, EDP, P a ostatní! Co znamenají tyto zkratky?

Lámete si hlavu u zkratek EDT, EDP, P a dalších? Přemýšlíte o tom, co tyto zkratky znamenají? Parfém je prakticky éterický olej, který je rozpuštěn v lihu. Z toho vyplývá, že koncentrace vůní, jejich síla, čili podíl éterických olejů a lihu, se mohou ve velkém lišit. Z vůní je nejsilnější parfém, protože má nejvyšší obsah oleje. Což znamená, že obsahuje 15–25 procent vonné parfémové kompozice v koncentrovaném lihu. Ostatní vůně jsou kvalifikovány jako eau, tedy jako voňavé vody (voňavky). Takže po parfému následuje Eau de Parfum (parfémová voda), dále Eau de Toilette (toaletní voda) a nakonec Eau de Cologne (kolínská voda).

EDT, EDP, P a ostatní! Co znamenají tyto zkratky?

Podíl vonné parfémové kompozice
Parfum (P) – 15–25 %
Eau de Parfum (EDP) 8–15 %
Eau de Toilette (EDT) – 4–8 %
Eau de Cologne (EDC) – 2–5 %

Situaci však komplikuje skutečnost, že výrobci parfémů uvedli na trh další kategorii – Parfum de Toilette, ve kterém je stejná koncentrace jako v EDP, ale není vyloučeno, že dostanete koncentraci mezi EDP a parfémem. Eau Fraïcht, který je na trhu nový, obsahuje obvykle méně než 3 % vonné parfémové kompozice v lihu. Samozřejmě se může stát, že podíl nesouhlasí s názvem. Obecně přitom platí, že čím vyšší je vonná parfémová kompozice, tím déle vydrží vůně, a logicky je vyšší i cena.

Eau de Toilette a Eau de Cologne můžete běžně používat, ale Eau de Parfum je již koncentrovanější, vydrží déle a doporučuje se zvláště těm, kteří mají sušší pokožku. Parfém je nejsilnější a nejdéle vydrží. Je dražší než ostatní vůně, ale pokud se používá moudře, zároveň déle vydrží.

Například ve Francii jsou nejprodávanější parfémy, francouzské ženy je umí ocenit a používat. Dbejte na to, abyste koncentrované vůně používali v malém množství – stačí na krk, dekolt, vnitřní stranu zápěstí, do loketní nebo podkolenní jamky, ba dokonce i na vnitřní stranu kotníku.

Co je ještě podstatnější, odlišné koncentrace (EDT, EDP, P atd.) sice poskytují podobnou vůni, ale ne přesně takovou jistou. Jejich kombinace a účinek se mohou lišit. Například Eau de Toilette se rozvine velmi brzy, přičemž síla vůně pak klesá, zatímco parfém se rozvíjí pomalu, ale vůně drží. Zapamatujte si, že koncentrovaná verze je vhodná pro zvláštní příležitosti, neboť je obsahově a smyslově hlubší.

V parfému Feromon X je podíl vonné parfémové kompozice 20 %.